Zincir Yağlanması ve Bakımı

Bir zincirin ömrü yeterli ve etkili bir şekilde yağlanması ile doğrudan ilgilidir. Yağlanmanın yapılması ve doğru yağın kullanılması zincirin paslanmasını, çürümesini ve diğer dış etkenlerden korunmasını sağlar. Bünyemizde satılan tüm zincirler, sizlere ulaşmadan önce zincirin gerektirdiği bir şekilde yağlanır. Zincirin baklalarındaki hareketler sonucu, başlangıç yağı zamanla aşınır. Düzgün yağlamanın yapılması ve düzgün yağın kullanılması halinde, zincir istenilen randımanı verecektir. Doğru yağlama yapılmaması veya eksik yağlanma sonucunda kuru sürtünme olacaktır ve bu işlem zincirin uzamasını ve çürümesini çabuklaştıracaktır. Doğru yağlanma, kullanıma bağlı olarak aşağıdaki etkileri verecektir.

- Yapışkanlık
- Başlangıç yapı ile uyum
- Paslanmaya ve çürümeye karşı koruma
- Kayma etkisi
- Yüksek viskozite (akışkanlık)
- Yüksek ısı derecelerine dayanıklılık
- Su tutmazlık
- Ortama dayanıklılık

Yağlama Teknikleri :

1. Manuel Yağlama

Düşük devirde kullanılan zincirlerde fırça yardımı ile, yağ kutusu veya sprey kullanarak yağlama sistemi.

2. Damlatarak Yağlama

Damlatıcı kullanarak, orta seviyede devirde merkezi sağlama sistemi. Yağ, zincirin iç kısımlarına kadar nüfuz etmelidir. Bunun gerçekleşmesi için, iç ve dış kapakların arasındaki boşluktan verilmelidir.

3. Yağ Banyosu

Yüksek devirde kullanılan zincirlerde zinciri yağa batırarak yapılan yağma şekli.

Yağlama İçin Önemli Tavsiyeler :
Yağ, zincirin derinlerine kadar nüfuz edebilmesi için, yağlama yapılmadan önce fırça ile temizlenmelidir. Aynı zamanda bu işleme ek olarak, yüzey petrol ile temizlenmelidir. Petrol ile yıkama veya petrole batırma tavsiye edilmez. Tamamlayıcı elemanlar (kilit gibi) eğer ayrı olarak alındıysa sadece pasa karşı korunmalıdır ve kullanım öncesi yağlanmalıdır. Eğer kilitler, zincir ile birlikte verildiyse, zincirler ile aynı işleme tabii tutulmuştur.

Doğru Zincir Bakımı :
Bir zincirin ömrünün uzun olması ve kısa sürede uzama yapmaması için sürekli bakım ve yağlama şarttır. Bakım ve yağlama sürekliliği (tekrarı) kullanım koşulları ile doğrudan ilgilidir (devir, ısı, dış etkenler ve ortam). Düzenli görsel kontrol sırasında, zincirin uzamasına, uygulanan kuvvete, yağ durumuna ve montaja dikkat edilmelidir. Zincir uzamasının kontrol edilmesi için zincir hatvesine ve zincir baklalarına bakılması gerekmektedir. Zincir sökülmeden kontrol edilebilinir.

Kontrollü sıkılaştırmanın zincir için iyi etkisi vardır. Zincirde boşluğun önlemesi gerektiği kadar, fazla sıkı çalışmaması da önlenmelidir. Paralel çalışan zincirlerde her iki taraf eşit derecede sıkılaştırılmalıdır. Doğru dişli kalitesi ve gergisi zincirin ömründe ciddi rol oynar. Uzamanın hafif olduğu durumlarda zincir baklaları çıkartılarak gerekli sıkılaştırma sağlanabilir. Sökme ve takma işlemleri için Dinamik Zincir, daima yanınızdadır. Yağlamadan önce, zincir ve dişlilerin üzerindeki kirler iyice temizlenmelidir. Böylece, yağ kapak ve baklaların içlerine kadar nüfuz edecektir. Doğru kimyasallar kullanılarak zincir yüzeyi de temizlenebilir. Zinciri bütün olarak yıkamak veya batırarak yıkamak temizleme kimyasallarını tamamıyla ortadan kaldırmayacağı için ve böylece yeni yağın derinlemesine nüfuz etmesini engelleyeceğinden dolayı tavsiye edilmez.

Görsel kontrol sırasında, uzamaya ve aşınmaya çok dikkat edilmelidir. Uzamanın temel sebebi yanlış montaj ve yanlış dişli seçiminden kaynaklanabilir. Dişliler sürekli olarak kontrol edilmelidir. Yeni zincirlere eski dişli kullanımı tavsiye edilmez.